Μενού Κλείσιμο

Πιερικός Αρχέλαος – Αν. Ν. Ρυσίου 70-68

Ενα ροζ φύλλο αγώνα κατέκτησαν οι Γυναίκες του Πιερικού Αρχέλαου, επικρατώντας εντός έδρας της Αναγέννησης Νέου Ρύσιου με 70-68 στην παράταση.Οι παίκτριες του Στέλιου Χατζηιωάννου είχαν το προβάδισμα στο σκορ από το τέταρτο λεπτό και μετά, με τη διαφορά να φτάνει έως και τους δεκατέσσερις δύο λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Ωστόσο η Αναγέννηση Νέου Ρύσιου, ομάδα με δεδομένη ποιότητα και εμπειρία, μείωσε στο δεύτερο ημίχρονο τη διαφορά με τις ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ στα τελευταία έξι λεπτά και τον αγώνα να οδηγείται στην παράταση. Εκεί ο Πιερικός Αρχέλαος έβγαλε ωριμότητα αντιστρόφως ανάλογη με το νεαρό της ηλικίας των παικτριών του και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 70-68.

Με τη νίκη της αυτή η ομάδα της Κατερίνης ανέβηκε στην 5η θέση του βαθμολογικού πίνακα με απολογισμό πέντε νίκες και τρεις ήττες

Επόμενος αγώνας, την ερχόμενη Κυριακή (15/12, 13:00) στην Πυλαία.

Διαιτητές: Ζαχαριάδης – Νέδογλου.

Δεκάλεπτα: 19-12, 33-20, 46-37, 58-58, 70-68.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Καραλή, Κογκετσίδου, Κιολέογλου 8, Μάντζου, Ντριστέλλα 6, Γκοτζαμάνη 6 (1), Λάππα 10 (1), Μπαγκλαρίδου 9, Μπουμπουλέντρα 6 (1), Καρατάσιου 17 (3), Αρτεμισίου 8, Ζαρκανέλα.

ΑΜΣ Αναγέννηση Νέου Ρύσιου (Μύρβαλη): Γκόγκου, Μπάλλα, Κωστανάκη, Σουλιώτη 7, Τσαλή 7 (1), Καλογρίδου 2, Καλομιτσίνη 16 (1), Κανέλογλου, Βατσιτσίδου 7 (1), Παπαδάκη 15 (2), Κουλουμπή 8, Κοκκίνου

Οι ειδήσεις της Κατερίνης και της Πιερίας με ένα κλικ.