Μενού Κλείσιμο

Νίκη σωτηρίας για Νίκη Αιγινίου

Σημαντικό τρίποντο για τη Νίκη Αιγινίου η οποία επικράτησε με 3-0 του Εθνικού Αλεξανδρούπολης και έκανε άλμα σωτηρίας.
Η Νίκη Αιγινίου σημείωσε την 8η νίκη της στο πρωτάθλημα και την δεύτερη με 3-0 σετ στο ντέρμπι με τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης. Με κορυφαίους τους Μαυροβουνιώτη, Δημητριάδη και εξαιρετικό σερβίς η ομάδα του Θανάση Στράντζαλη μετέτρεψε σε περίπατο το… ντέρμπι με τον Εθνικό και νίκησε με 3-0 σετ.
Η Νίκη όπως και με τον Παναθηναϊκό είχε πολύ καλό μπλοκ – άμυνα και έκανε λίγα λάθη μετά τον 20ο πόντο. Oι Στρούγκαρ, Λουκούμι έχουν ανέβει επιθετικά και έδωσαν σημαντικές λύσεις σε δύσκολα σημεία. Αντίθετα, ο Εθνικός δεν κατάφερε να αξιοποιήσει προβάδισμα στο σκορ τόσο στο 2ο όσο και στο 3ο σετ και γνώρισε την ήττα που τον κρατάει στους 14 βαθμούς.
Στο 1ο σετ και στο 12-12 το σερβίς του Λουκούμι έχτισε σερί 6-0 για το 17-12 και εκεί κρίθηκε το σετ για τη Νίκη.
Σημείο κλειδί ήταν το 2ο σετ όπου ο ΕΘνικός με λάθος του Στρούγκαρ προηγήθηκε 23-22, αλλά ο ίδιος παίκτης ισοφάρισε 23-23. Ο Βελίτσκοβιτς έφερε σε σετ μπολ τον Εθνικό αλλά ο Κιντάτα ισοφάρισε 24-24. Ο Παγιάν έκανε το 25-24 και ο Μαυροβουνιώτης έσβησε πάλι το προβάδιασμα (25-25). Με μπλοκ του Μαυροβουνιώτη στον Παγιάν και «πέναλτι» του Μαυροβουνιώτη μετά από κακή υποδοχή έγινε το 27-25.
Ιδιο σκηνικό και στο 3ο σετ όπου ο Εθνικός είχε προβάδισμα 2-3 πόντων μέχρι τα μισά του σετ αλλά η κακή του υποδοχή έδωσε την ευκαιρία στη Νίκη να περάσει στην αντεπίεση, να ισοφαρίσει 23-23 και τελικά με δύο μπλοκ και έναν πρώτο χρόνο του Κιντάτα να πάρει την πολύτιμη νίκη και μαζί και το πλεονέκτημα σε περίπτωση ισοβαθμίας των δύο ομάδων.
Διαιτητές: Θεμελής – Γεωργιάδης
Τα σετ: 3-0 (25-21, 27-25, 25-23) σε 89′
ΝΙΚΗ ΑΙΓΙΝΙΟΥ ( Στράντζαλης): Δημητριάδης 4 (2/5 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μαυροβουνιώτης 9 (5/18 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 71% υπ -47% άριστες), Ντίνας 9 (7/10 επ, 2 μπλοκ), Κιχάδα 9 (7/1 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Στρούγκαρ 15 (14/21 επ, 1 μπλοκ), Λουκούμι 13 (9/18 επ, 3 άσσος, 1 μπλοκ) / Ραΐκοβιτς (λ, 43% υπ -14% άριστες), Παπαλεξίου, Κιοσσές, Ρεμπούτζιας, Μηλής
ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞ (Μουστακίδης): Παγιάν 17 (14/32 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Χατζόπουλος 3 (2/4 επ, 1 μπλοκ), Χαριτωνίδης, Βελίτσκοβιτς 12 (10/19 επ, 2 μπλοκ, 55% υπ – 09% άριστες), Χριστόφας 6 (5/6 επ, 1 μπλοκ), Ριζόπουλος 5 (4/12 επ, 1 άσσος, 100% υπ -20% άριστες) / Κοντοστάθης (λ, 63% υπ -33% άριστες), Χαραλαμπίδης , Κυριακίδης 1 (1/1 επ)

Οι ειδήσεις της Κατερίνης και της Πιερίας με ένα κλικ.