Μενού Κλείσιμο

ΑΟ Σελλάνων-Πιερικός 1-1

Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση ο ΑΟ Σελλάνων έμεινε στο 1-1 με τον πρωτοπόρο και ήδη πρωταθλητή του 3ου ομίλου, Πιερικό.

Έχοντας να αντιμετωπίσει ουκ ολίγα προβλήματα ο ΑΟ Σελλάνων αντιμετώπισε τον πρωτοπόρο Πιερικό με το τελικό 1-1 να κρίνεται σε γενικές γραμμές δίκαιο σαν αποτέλεσμα. Μάλιστα η ομάδα του Προαστίου είχε στις τελευταίες φάσεις της αναμέτρησης τις ευκαιρίες ακόμη και για νίκη

Ο Γιάννης Μπουρνάκας με… πιο αναγκαστική 11αδα δεν γινόταν να ξεκινήσει, αφού ακόμη και παίχτες που αντιμετώπιζαν προβλήματα τραυματισμού επιστρατεύθηκαν.

Οι «κυανόλευκοι» παραμέρισαν τις αναποδιές –όλων των ειδών- και μπήκαν με πάθος στον αγωνιστικό χώρο. Παρότι είχαν απέναντί τους την πρωταθλήτρια του ομίλου, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο δεν υστέρησαν πουθενά.

Μόλις στο 6’ λεπτό ο Τζάνης έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Ο τερματοφύλακας έκανε «τσαφ» στην προσπάθεια να διώξει με βολέ στο ύψος της γραμμής της μεγάλης περιοχής, η μπάλα πήρε παράλληλη προς το τέρμα πορεία και ο ακραίος των Σελλάνων που κυνήγησε την φάση κατάφερε να φτάσει πρώτος και να πλασάρει. Η μπάλα όμως κόντραρε στο πόδι του Νίκιτς και πέρασε βασανιστικά κόρνερ, ελάχιστα από το κάθετο δοκάρι.

Στο 15 όμως ο Τζάνης έφτασε στο γκολ. Μπήκε από αριστερά στην περιοχή και με δυνατό διαγώνιο σουτ στην απέναντι γωνία «έγραψε» το 1-0 δίνοντας το προβάδισμα στον ΑΟ Σελλάνων.

Ο Πιερικός προσπάθησε να απαντήσει γρήγορα αλλά το σουτ του Δερμιτζόγλου στο 18΄ μέσα από την περιοχή και λίγο δεξιά, απέκρουσε ο Σταυράκης.

Από εκεί και πέρα, οι «κυανόλευκοι» διαχειρίστηκαν άψογα το ματς και έπρεπε να φτάσουμε στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου για να φανεί ξανά απειλητική η ομάδα της Κατερίνης.

Στο 41’ ο Σαχινίδης με ψιλοκρεμαστή κεφαλιά γύρισε την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι και προ του Μπενίσκου έδιωξε με κεφαλιά σε κόρνερ ο Χάδιαρης.

Στο 44’ ο Μπενίσκος βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή αλλά το σουτ που επιχείρησε απέκρουσε ο τερματοφύλακας του ΑΟ Σελλάνων.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι εκτός από την επιθετικότητα του Πιερικού είχαν να αντιμετωπίσουν και την κούραση, που όσο τα λεπτά περνούσαν τόσο έκανε την εμφάνισή της πιο αισθητή.

Στο 46’ ο Πιερικός έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν μετά από σέντρα ο Μπενίσκος πρόλαβε την έξοδο του Σταυράκη, αλλά η μπάλα που πήρε ψιλοκρεμαστή τροχιά πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Ο ΑΟ Σελλάνων αναζητούσε τις «στιγμές» του. Βρήκε μια στο 55΄ όταν ο Τζουμάκης πλάσαρε από δύσκολη θέση και αριστερά με τον τερματοφύλακα να αποκρούει σε κόρνερ.

Η ομάδα της Πιερίας είχε την κατοχή αλλά δεν μπορούσε να δημιουργήσει κλασσικές ευκαιρίες απέναντι στην καλά οργανωμένη άμυνα των γηπεδούχων. Τελικά βρήκε την ισοφάριση από απευθείας φάουλ.

Στο 62΄ λίγα μέτρα έξω από την περιοχή και κεντρικά, ο Παπαδόπουλος εκτέλεσε αριστοτεχνικά το φάουλ στέλνοντας την μπάλα στην αφύλακτη γωνία του Σταυράκη που δεν κατάφερε να αντιδράσει.

Οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να πιέζουν και στο 69 πάλι ο Παπαδόπουλος με όμορφο σουτ έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ από το αριστερό «παραθυράκι» του Σταυράκη.

Όπως προαναφέραμε στην εξίσωση είχε μπει και η κούραση. Ο Γιάννης Μπουρνάκας έριξε στο παιχνίδι τον πολύπειρο Σπύρο Παπαδημητρίου, με στόχο και να δώσει ανάσες αλλά και να διεκδικήσει μπάλες. Μάλιστα θα μπορούσε να πετύχει και το γκολ της χρονιάς αλλά «δεν τον ήθελε».

Όλα ξεκίνησαν στο 87΄ όταν ο μετά από πάσα του Τζουμάκη, ο Τζάνης επιχείρησε πλασέ από πολύ πλάγια θέση και αριστερά με τον τερματοφύλακα να διώχνει με τα πόδια σε κόρνερ. Μετά την εκτέλεση η άμυνα έδιωξε προς στιγμή και περίπου από το σημείο του πέναλτι ο Παπαδημητρίου έχοντας πλάτη στο τέρμα, επιχείρησε ένα εξαιρετικά δύσκολο εναέριο γυριστό σουτ. Η μπάλα πήρε ψιλοκρεμαστή τροχιά, ο τερματοφύλακας απλά την κοίταγε, αλλά πάνω στη γραμμή ο αμυντικός που… «ξεμεινε» από το κόρνερ απομάκρυνε με κεφαλιά.

Το τελικό 1-1, δεδομένων των προβλημάτων, αφήνει ικανοποιημένο τον ΑΟ Σελλάνων. Στη μάχη της παραμονής αυτή την αγωνιστική τα αποτελέσματα των άλλων αγώνων «χάλασαν» στις καθυστερήσεις και δεν βοήθησαν. Φυσικά η ομάδα του Προαστίου κρατάει απολύτως την τύχη στα χέρια της και στρέφει την προσοχή της στον καθοριστικό αγώνα με τα Μετέωρα.