Τετάρτη, 13 Φεβρουαρίου 2019 09:31

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος – ΑΣ Άρης Θεσσαλονίκης 54-50

 

Ο Πιερικός Αρχέλαος επικράτησε με 54-50 στην παράταση του Άρη Θεσσαλονίκης, στο Κλειστό Γυμναστήριο Σιδηροδρομικού Σταθμού Κατερίνης, σε αγώνα για τη 13η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.

Οι παίκτριες του Στέλιου Χατζηιωάννου πήραν από το ξεκίνημα της αναμέτρησης το προβάδισμα, καθώς προηγήθηκαν με 8-0 και το διατήρησαν, καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους, με τον φιλοξενούμενο να ισορροπεί το παιχνίδι, αλλά τον Πιερικό να ελέγχει το σκορ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, μετά από ένα ισορροπημένο τρίτο δεκάλεπτο, ο Άρης κατάφερε στο τέταρτο να ψαλιδίσει τη διαφορά και να οδηγήσει τον αγώνα στο έξτρα πεντάλεπτο.

Εκεί, η ομάδα της Κατερίνης παρουσιάστηκε σοβαρή και αποφασισμένη για την κατάκτηση της πολύτιμης αυτής νίκης κι έφτασε στην τελική επικράτηση με 54-50.

Διαιτητές: Γιατρόπουλος – Μπούγλος.

Δεκάλεπτα: 17-11, 28-18, 35-30, 44-44 (κ.α.), 54-50.

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Τελίδου 21 (1), Χρυσοστομίδου 2, Ζουγκουρίδου 4, Ντριστέλα 11, Κιολέογλου, Λάππα 2, Μπαγκλαρίδου 4, Μπουμπουλέντρα 2, Καρατάσιου 3 (1), Γκρίτζαλη 2, Μάντη 3 (1).

ΑΣ Άρης Θεσσαλονίκης (Συρόπουλος): Γκρίτζαλη 2, Γράψα 17 (1), Λάλου 10, Τζιαμπάζη 3 (1), Παπαιωάννου, Βεντουρά 6, Σακουλάκη, Βατσιτσίδου 12, Ευσταθίου.

Τα αποτελέσματα της 13ης αγωνιστικής

ΑΣ Τιτάνες Δράμας – ΑΣ Ολυμπιακός Βόλου 1937 65-50

ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς – ΑΕ Πυλαίας 56-66

ΑΣ Αστέρας Ιπποδρομίου – ΑΜΣ Αναγέννηση Νέου Ρύσιου 59-69

ΜΓΣ Πανσερραϊκός – Ολύμπια ΓΣ Λάρισας 49-38

ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος – ΑΣ Άρης Θεσσαλονίκης 54-50

Παναθλητικός ΑΕ Συκεών – ΠΑΣ Γιάννινα 55-47

Βαθμολογία (13 αγώνες)

  1. Παναθλητικός ΑΕ Συκεών 26
  2. ΑΕ Πυλαίας 24
  3. ΑΜΣ Αναγέννηση Νέου Ρυσίου 23
  4. ΠΑΣ Γιάννινα 22
  5. ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς 20
  6. ΑΣ Άρης Θεσσαλονίκης 20
  7. ΑΣ Αστέρας Ιπποδρομίου 19
  8. ΜΓΣ Πανσερραϊκός 18
  9. ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 17
  10. Ολύμπια ΓΣ Λάρισας 16
  11. ΑΣ Τιτάνες Δράμας 16
  12. ΑΣ Ολυμπιακός Βόλου 1937 13

 

Η επόμενη αγωνιστική (14η – 17.02.2019)

12:00 ΑΣ Ολυμπιακός Βόλου 1937 – ΑΣ Άρης Θεσσαλονίκης

13:00 ΑΜΣ Αναγέννηση Νέου Ρύσιου – Παναθλητικός ΑΕ Συκεών

13:00 ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος – ΑΣ Αστέρας Ιπποδρομίου

14:00 Ολύμπια ΓΣ Λάρισας – ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς

14:00 ΠΑΣ Γιάννινα – ΜΓΣ Πανσερραϊκός

18:00 ΑΕ Πυλαίας – ΑΣ Τιτάνες Δράμας