Πέμπτη, 29 Νοεμβρίου 2018 10:28

ΜΓΣ Πανσερραϊκός – ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 62-49

Ο Πιερικός Αρχέλαος ηττήθηκε με 62-49 από τον Πανσερραϊκό στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Σερρών σε αγώνα για την 5η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Εθνικής Κατηγορίας Γυναικών.Αμφίρροπο ήταν το ξεκίνημα του αγώνα με τις παίκτριες του Πιερικού Αρχέλαου να έχουν θετική παρουσία και να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενες με 13-16.

Παρόμοια ήταν η εικόνα και του δεύτερου δεκαλέπτου με την ομάδα της Κατερίνης να πηγαίνει στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου  προηγούμενες με 29-33.

Ούτε στο τρίτο δεκάλεπτο άλλαξε η εικόνα της αναμέτρησης και η ολοκλήρωσή του βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες στους σαράντα πέντε πόντους.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίχτριες του Στέλιου Χατζηιωάννου έχασαν την επαφή τους με το καλάθι με αποτέλεσμα να σημειώσουν μόλις τέσσερις πόντους και ο Πανσερραϊκός να κατακτήσει το ροζ φύλλο αγώνα με το τελικό 62-49.

Διαιτητές: Μπαξεβανόπουλος – Σπυριάδης.

Δεκάλεπτα: 13-16, 29-33, 45-45, 62-49.

ΜΓΣ Πανσερραϊκός (Τσάντα): Χωλοπούλου 15, Χύσσα 4, Τσάντα 14 (1), Θανοπούλου 5 (1), Πελτέκη 5, Κουτούση 11, Γκανάτσιου, Μίχου 8.

ΣΦΚ ΠΙερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Τελίδου 19 (1), Χρυσοστομίδου 5, Ζουγκουρίδου 4 (1), Ευσταθίου 7, Λάππα 3, Καρατάσιου 8 (2), Γκρίτζαλη 3, Μπουμπουλέντρα, Μπαγκλαρίδου, Κιολέογλου.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

ΑΣ Τιτάνες Δράμας – ΠΑΣ Γιάννινα 44-73

ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς – ΑΜΣ Αναγέννηση Νέου Ρυσίου 56-43

ΑΣ Άρης Θεσσαλονίκης – ΑΕ Πυλαίας 69-82

ΑΣ Ολυμπιακός Βόλου 1937 – Ολύμπια ΓΣ Λάρισας 39-57

ΜΓΣ Πανσερραϊκός – ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 62-49

Παναθλητικός ΑΕ Συκεών – ΑΣ Αστέρας Ιπποδρομίου 87-54

Βαθμολογία (5 αγώνες)

  1. ΑΕ Πυλαίας 10
  2. ΑΣ Άρης Θεσσαλονίκης 9
  3. ΠΑΣ Γιάννινα 9
  4. ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς 8
  5. Παναθλητικός ΑΕ Συκεών 8*
  6. ΑΜΣ Αναγέννηση Νέου Ρυσίου 8
  7. Ολύμπια ΓΣ Λάρισας 8
  8. ΑΣ Αστέρας Ιπποδρομίου 6
  9. ΜΓΣ Πανσερραϊκός 6
  10. ΑΣ Τιτάνες Δράμας 6
  11. ΑΣ Ολυμπιακός Βόλου 1937 5
  12. ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος 4*

*4 αγώνες

Η επόμενη αγωνιστική (6η - 02.12.2018)

12:00 ΑΣ Αστέρας Ιπποδρομίου - ΜΓΣ Πανσερραϊκός

12:00 ΠΑΣ Γιάννινα - ΑΣ Ολυμπιακός Βόλου 1937

13:00 ΑΜΣ Αναγέννηση Νέου Ρύσιου - ΑΣ Τιτάνες Δράμας

13:00 ΣΦΚ Πιερικός Αρχέλαος - ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς

13:30 Παναθλητικός ΑΕ Συκεών - ΑΣ Άρης Άρης Θεσσαλονίκης

19:00 Ολύμπια ΓΣ Λάρισας - ΑΕ Πυλαίας