ΜΕ ΕΝΑ ΤΣΟΥΒΑΛΙ ΜΕΤΑΛΛΙΑ ΕΠΕΣΤΡΕΨΕ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΠΑΠΑΣΤΕΡΓΙΟΥ ΑΠΟ ΤΟ MINI JUDO TOUR.

Γράφτηκε από τον

SAKURA KATERINI JUDO CLUB

Με αμέτρητες εμπειρίες και 12 μετάλλια επέστρεψε η οικογένεια Παπαστεργίου από  το Μini Judo Tour. Όσο η πλειοψηφία των αθλητών του Sakura ξεκουράζονταν λογώ της εορταστικής περιόδου, η οικογένεια Παπαστεργίου ταξίδεψε σε Σερβία, Αυστρία και Σλοβενία για να εκπροσωπήσει το σωματείο μας σε 3 Τουρνουά Διεθνή Επιπέδου.

Το ταξίδι ξεκίνησε από την Σερβία όπου ο Νίκος, η Μάρθα και η Άννα συμμετείχαν στο «Priedor Cup». Κατάφεραν να αποσπάσουν 7 μετάλλια, η Μάρθα 2 χρυσά Κ13 & Κ15, ο Νίκος 2  αργυρά Κ13 & Κ15 και η Άννα 2 χρυσά Κ11 & Κ13 και 1 χάλκινο Κ15.

Η σύνεχεια του ταξιδιού τους έφερε στην Αυστρία στο δυνατό τουρνουά «Kufstein Cup».

Η Μάρτα με 2 νίκες και 1 ήττα κατέκτησε την 3η θέση, ενώ ο Νίκος παρά την προσπάθεια δεν κατάφερε να στεφθεί νικητής. Η  μικρή Άννα στάθηκε άτυχη καθώς λόγω περιορισμού ηλικίας δεν της επετράπει να αγωνιστεί.

Επόμενος σταθμός ήτανε η πόλη Celje της Σλοβενίας, όπου τα 3 παιδιά συμμετείχαν σε προπονήσεις στο Judo Club Sankaku, έναν σύλλογο που εκθρέφει ολυμπιονίκες εδώ και 15χρόνια. Τα παιδία είχαν την ευκαιρία να προπονηθούν και να φωτογραφηθούν μαζί με την χρυσή ολυμπιονίκη στο Λονδίνο Urska Zolnir.

Τελευταία στάση στο ταξίδι της οικογένειας Παπαστεργίου το Βελιγράδι και το Τουρνουά «Trofej Beograda». Ο Νίκος κέρδισε το αργυρό μετάλλιο, η Μάρθα το χάλκινο και η Αννα   ασημένιο Κ11 και  χάλκινο Κ13.

Ο απολογισμός των μεταλλίων: 12 Μετάλλια