O ρόλος τους στην οικογένεια

Γράφτηκε από τον Δευτέρα, 03 Απριλίου 2017 09:45
Πάσχα και άνοιξη:
Τα αποτελέσματα συνδυασμένης ανάλυσης (μετανάλυσης) όλων των ερευνών που είχαν δημοσιευτεί έως το 2013 και οι οποίες αφορούσαν την ορθοδοντική και οδοντιατρική φροντίδα των παιδιών με αυτισμό, ανακοίνωσαν επιστήμονες από την Ολλανδία και την Ελβετία.
Σύμφωνα με μια προηγούμενη μελέτη που έγινε στο Χάρβαρντ, η μείωση της μελοτινίνης, της γνωστής ως ορμόνης του ύπνου, προκαλεί σημαντικές διαταραχές στον ύπνο των ατόμων που χρησιμοποιούν ηλεκτρονικά βιβλία.
Ο μόλυβδος είναι ένα τοξικό μέταλλο το οποίο κατά καιρούς έχει ενοχοποιηθεί για σοβαρά προβλήματα υγείας. Σε μια τελευταία έρευνα οι επιστήμονες τού «χρέωσαν» και τη μείωση του προσδόκιμου ζωής.

Η έγκαιρη διάγνωση σώζει ζωές

Γράφτηκε από τον Παρασκευή, 04 Νοεμβρίου 2016 09:42
Δράσεις ενημέρωσης, πρόληψης και ευαισθητοποίησης για τον καρκίνο του μαστού, στο Δήμο Κατερίνης

Και ιστορικό καρδιαγγειακής νόσου

Γράφτηκε από τον Τρίτη, 18 Οκτωβρίου 2016 09:47
Επιβεβαιώνεται η ασφάλεια της σιταγλιπτίνης στους ασθενείς με διαβήτη

Οι πρωτοετείς φοιτητές και η νέα τους ζωή

Γράφτηκε από τον Δευτέρα, 19 Σεπτεμβρίου 2016 10:01
Καθώς ξεκινάει η νέα σχολική χρονιά, οι πρωτοετείς φοιτητές θα ξεκινήσουν τη νέα τους ζωή.

Ευεργετική επίδραση στη μνήμη

Γράφτηκε από τον Τετάρτη, 14 Σεπτεμβρίου 2016 09:37
Ο ύπνος βοηθά να θυμόμαστε όσα πράγματα έχουν σημασία για εμάς

Καλοκαιρινές διακοπές

Γράφτηκε από τον Δευτέρα, 13 Ιουνίου 2016 09:55
Οι μέρες που περιμένουμε όλο το χρόνο, οι καλοκαιρινές διακοπές, πλησιάζουν και μικροί και μεγάλοι ανυπομονούμε για το πώς θα τις περάσουμε καλύτερα.

Στο κυνήγι της ευτυχίας…

Γράφτηκε από τον Δευτέρα, 06 Ιουνίου 2016 10:13
Στη σύγχρονη εποχή, με την ατέρμονη πρόοδο της τεχνολογίας και την εξέλιξη της επιστήμης, η καθημερινότητά μας έχει διευκολυνθεί σε σημείο που οι πρόγονοί μας δε θα μπορούσαν να φανταστούν.
Στις εξετάσεις υπάρχουν φορές που τα πράγματα δεν πήγαν όπως τα περιμέναμε και βρισκόμαστε αντιμέτωποι με ένα μη επιθυμητό αποτέλεσμα.
Εκτός από το διάβασμα και την προετοιμασία που έχουμε κάνει πριν από την εξέταση, είναι πολύ σημαντικό το πώς θα χειριστούμε την ίδια την εξέταση. Μερικές συμβουλές για αποτελεσματική απόδοση σε εξετάσεις για μαθητές και φοιτητές είναι:

Συμβουλές για μαθητές, φοιτητές και γονείς

Γράφτηκε από τον Δευτέρα, 16 Μαΐου 2016 10:10
Ενδοσχολικές εξετάσεις- Πανελλήνιες- Εξεταστική:
Η κατάθλιψη αποτελεί μια από τις συχνότερες ψυχικές διαταραχές της σύγχρονης εποχής. Στην κατάθλιψη μπορούν να οδηγήσουν γενετικοί παράγοντες όπως η κληρονομικότητα, βιολογικοί παράγοντες όπως ενδοκρινικές και μεταβολικές παθήσεις και ψυχοκοινωνικοί παράγοντες όπως γεγονότα ζωής και τρόπος σκέψης. 6 φυσικοί τρόποι για να αντιμετωπίσουμε μια ήπια μορφή κατάθλιψης χωρίς φάρμακα είναι:
Ο θυμός είναι ένα φυσιολογικό συναίσθημα και, όταν τον διαχειριζόμαστε αποτελεσματικά, αποτελεί ένα υγειές και λειτουργικό συναίσθημα. Ωστόσο, όταν ο χρόνιος και εκρηκτικός θυμός ξεφεύγει από τον έλεγχο μας, μπορεί να έχει σοβαρές αρνητικές επιπτώσεις για τις προσωπικές μας σχέσεις, το επαγγελματικό μας περιβάλλον, την υγεία μας και γενικότερα την ποιότητα ζωής μας, καθώς μπορεί να μας οδηγήσει στο να…

Συμβουλές για ευτυχισμένα ζευγάρια

Γράφτηκε από τον Δευτέρα, 18 Απριλίου 2016 09:50
Οι ευτυχισμένες σχέσεις βελτιώνουν την καθημερινότητά μας, ενισχύουν την υγεία μας και τον τρόπο που αντιμετωπίζουμε τη ζωή μας. 8 συμβουλές για ευτυχισμένα ζευγάρια είναι:

Bullying-Σχολικός εκφοβισμός-Συμβουλές για γονείς

Γράφτηκε από τον Δευτέρα, 04 Απριλίου 2016 10:03
Ένα συχνό φαινόμενο στις μέρες μας στο σχολικό περιβάλλον, που απασχολεί γονείς και παιδιά, είναι το bullying, δηλαδή τα φαινόμενα του σχολικού εκφοβισμού. Υπάρχουν ποικίλες μορφές σχολικού εκφοβισμού, όπως λεκτικός, σωματικός, συναισθηματικός ή ηλεκτρονικός.
Δράσεις του Συμβουλευτικού Σταθμού Νέων Πιερίας για την παχυσαρκία

Οι «παγίδες» του σύγχρονου τρόπου ζωής

Γράφτηκε από τον Τετάρτη, 30 Μαρτίου 2016 09:41
Ομιλία ιατρικού περιεχομένου από την Ομάδα Επιστημόνων Κολινδρού

Τελευταία νέα...

Από την Κατερίνη στο Lukow

Από την Κατερίνη στο Lukow

Παρασκευή, 26 Μαΐου 2017 09:19
Το ΣΔΕ σε εκδηλώσεις του ΤΕΙ

Το ΣΔΕ σε εκδηλώσεις του ΤΕΙ

Παρασκευή, 26 Μαΐου 2017 09:17
Η διοργάνωση πάει για... 10άρη!

Η διοργάνωση πάει για... 10άρη!

Παρασκευή, 26 Μαΐου 2017 09:14
Το γραφείο του... πολίτη

Το γραφείο του... πολίτη

Παρασκευή, 26 Μαΐου 2017 09:13
Βοήθεια για 2.500 οικογένειες!

Βοήθεια για 2.500 οικογένειες!

Παρασκευή, 26 Μαΐου 2017 09:11
Ταυτοποιούν τον... πολιτισμό

Ταυτοποιούν τον... πολιτισμό

Πέμπτη, 25 Μαΐου 2017 17:47
Πιστοποίηση φυσικών προσώπων

Πιστοποίηση φυσικών προσώπων

Πέμπτη, 25 Μαΐου 2017 17:45
«Βροχή» ερωτήσεων

«Βροχή» ερωτήσεων

Πέμπτη, 25 Μαΐου 2017 17:43
Τροχονόμοι... ενημέρωσης

Τροχονόμοι... ενημέρωσης

Πέμπτη, 25 Μαΐου 2017 09:18
«Οικολογικό» μεν, «χαράτσι» δε!

«Οικολογικό» μεν, «χαράτσι» δε!

Τετάρτη, 24 Μαΐου 2017 18:16
Αποκαταστάθηκε η ζημιά

Αποκαταστάθηκε η ζημιά